Mak polny można wykorzystywać jako środek pomocniczy przy anginie

Zgłoś

Mak polny, znany również jako Papaver rhoeas, jest rośliną, której płatki wykorzystuje się jako środek pomocniczy w leczeniu anginy, będącej ostrym zakażeniem gardła, najczęściej spowodowanym przez paciorkowce. Roślina ta należy do rodziny makowatych i jest często stosowana w ziołolecznictwie.

Źródła

Ta wiedza promowana jest w publikacjach poniżej, zalecamy zapoznanie się z nimi w celu poznania szczegółów i okoliczności pod jakimi można ją zastosować.

Mak polny łagodzi stany zapalne skóry i błon śluzowych. Czy stosowanie jest bezpieczne? Czytaj na DOZ.pl

Mak znany jest od tysięcy lat. W starożytnych tekstach medycznych opisuje się go jako środek uśmierzający ból. Właściwości przeciwbólowe mak zawdzięcza obecności morfiny w mleczku makowym, z którego produkuje się substancję narkotyczną, czyli opium. Opium było niegdyś bardzo popularne. Używano go nawet do uspokajania płaczących niemowląt. Współcześnie nadal wykorzystuje się wartości lecznicze oraz odżywcze maku. Stosuje się go w medycynie naturalnej, w kosmetologii, w kuchni. Powszechnie ozdabia przydomowe kwietniki. Ale czy na pewno jest bezpieczny dla zdrowia? Co zawiera i jak działa mak? Czy może legalnie rosnąć w ogródku?

Mak polny to jeden z piękniejszych kwiatów łąkowych. Niestety w uprawach polowych to pospolity chwast. Dlatego bierzemy go na celownik w piątym odcinku serii...