Metale ciężkie w diecie matki mogą powodować autyzm

Zgłoś

Metale ciężkie, takie jak rtęć, ołów i kadm to pierwiastki chemiczne o dużej masie atomowej i gęstości. W diecie, czyli zestawie spożywanych pokarmów, obecność tych metali może zwiększać ryzyko pojawienia się zaburzeń neuropsychiatrycznych, takich jak autyzm. Autyzm, znany także jako zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD), to grupa zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się trudnościami w komunikacji i interakcjach społecznych.

Dowiedz się więcej:

Źródła

Ta wiedza promowana jest w publikacjach poniżej, zalecamy zapoznanie się z nimi w celu poznania szczegółów i okoliczności pod jakimi można ją zastosować.

Im większe stężenie metali ciężkich we krwi kobiety tym większe ryzyko wystąpienia ASD i ADHD u ich dzieci. W eksperymencie Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego wzięło udział 2136 kobiet. Badanie miało na celu dokonać analizy wpływu wybranych metali i związków mineralnych na ryzyko rozwoju ADHD i autyzmu u dzieci. Niektóre metale ciężkie mogą przenikać przez łożysko i negatywnie wpływać na rozwój mózgu dziecka w łonie matki. W badaniu wykorzystano próbki krwi kobiet pobrane około 17 tygodnia ciąży. Za pomocą techniki analitycznej - spektrometrii mas - zostało oznaczonych 11 pierwiastków: arsen, kadm, ołów, rtęć, cez, kobalt, miedź, magnez, mangan, selen i cynk.